Genel

Tüm Merak Edilenleriyle Cold Brew Hazırlama Tüyoları

Son zamanlarda en popüler kahvelerden bahsedildiğinde ilk sıralarda cold brew geliyor. Butik kahvecilerden büyük zincir kahvecilere kadar her bir dükkanda cold brew içenlerin sayısı hızla artıyor. Soğuk içimi ve buzla servis edilmesiyle tam bir yaz içeceği olan cold brew, artık kış mevsimlerinde de tercih ediliyor. Öyle ki artık bu kahve bir tutku haline gelerek evde de hazırlanmaya başlandı.

Cold brew genellikle buzlu kahve olarak tasvir edilir. Çünkü özellikle büyük kahve zincirleri tarafından bu şekilde ticarileştirilir, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Latte, americano ya da cappuccino gibi içeceklerin buzla servis edilmesi soğuk kahve ya da buzlu kahve olarak adlandırılır. Ya da standart bir şekilde demlenmiş filtre kahve, buz ile servis edilebilir. Ancak cold brew bunlardan farklı bir şekilde hazırlanır ve soğuk demleme metodudur. Biz de bu yazımızda lezzetli bir cold brew hazırlamanız için dikkat etmeniz gereken adımları sizin için derledik.

Kahveyi dikkatle seçin

Kahveyi çekirdek ya da öğütülmüş bir şekilde almanız çok da önemli değildir. Burada esas önemli olan nokta kahvenin kalitesidir. Kaliteli kahve en pahalı kahveyi satın almak anlamına gelmez. Damak tadınıza en uygun olanı bulana kadar önerilen kahvelerden küçük bir miktar alarak en lezzetlisinin hangisi olduğunu keşfedebilirsiniz.

Mükemmel su oranını ayarlayın

Cold brew’in faydalarından biri çok yönlülüğüdür, hem sıcak hem de ılık ve birçok farklı şekilde tüketilebilir. Soğuk demleme için standart oran 15:1’dir (sudan kahveye). Ancak içime hazır kahve yerine kahve konsantresi yapmak istiyorsanız bu oran 10:1 olmalıdır. Daha hafif bir kahve yapmak istiyorsanız oranı 18:1 olarak da belirleyebilirsiniz. Ancak herkesin damak tadı farklı olduğundan birkaç deneme yaparak size en uygun kahveyi bulabilirsiniz.

Kahvenin kavrulma oranına bakın

Aradığınız lezzete bağlı olarak, satın almanız gereken kahvede kavrulma oranına bakmanız gerekir. Daha acı ve dumanlı bir tada sahip kahve içmek istiyorsanız çok kavrulmuş, daha meyveli ve çiçeksi bir tada sahip kahve içmek istiyorsanız daha az kavrulmuş açık renkli kahveyi tercih etmelisiniz.

Kahvenin doğru öğütüldüğünden emin olun

Soğuk demleme yaparken kahvenin daha iyi bir şekilde çözünerek lezzetli aromasını vermesi için iri taneli çekilen kahvelerden kullanın. Yapısı toz şeker gibi olana kadar kahvenizi öğütmeli ya da dışarıdan satın alacaksanız bunu belirtmelisiniz.

Sabırlı olun

Uyguladığınız yönteme göre demlenme süreleri farklılık gösterse de iyi bir cold brew için harcanan zaman 4 ile 24 saat arasındadır. Soğuk demleme ile normal demleme arasındaki fark, soğuk demlemede demleme için yüksek sıcaklıklar yerine zaman kullanılmasıdır. Böylece daha dengeli ve daha az asitli bir içecek elde edilir. Bu kahvenin en güzel yanlarından biri ise istediğiniz miktarda demleyebilmenizdir. Duran kahve acı bir tat bırakmaz ve böylelikle günlerce tüketilebilir.

Depolamayı unutmayın

Hazırladığınız kahveyi buzdolabında saklamak isterseniz 7 güne kadar dayanır. Demlenen kahveleri hem küçük şişelere bölerek hem de hava almayan büyük bir sürahide saklayabilirsiniz.