Genel

Sağlıklı Lezzet: Kahvenin Bilinen 10 Faydası

 

Kahve hem içimi keyifli hem de pek çok faydası olan bir içecek olarak birçoğumuzun vazgeçilmezi konumunda. İster yalnız başımıza ister sevdiklerimizle birlikte olalım, kahve içmek ayrı bir keyif. Birçok aktiviteyi kahvesiz düşünemiyoruz. Kahve eşliğinde kitap okumak, doğayı izlemek, film keyfi yapmak, müzik dinlemek, sohbet etmek gibi sevdiğimiz faaliyetleri, hobileri kahve keyfi ile birleştirmekten çok hoşlanıyoruz. Hatta bizim için biraz zorlayıcı olan durumlarda da kahveden faydalanıyoruz. Örneğin; erken kalktığımızda ayılabilmek için, masa başında çalışırken çalışmamızı daha keyifli hale getirebilmek ve konsantrasyonumuzu artırabilmek için, uzun saatler uyanık kalabilmek için vb. hep kahveye başvuruyoruz. “Peki kahve faydalı mı?” diye soranlarınız için hemen söyleyelim; gün içindeki tüketim miktarı abartılmadığı sürece kahvenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu yazımızda sizleri kahvenin sağlığa faydaları hakkında bilgilendireceğiz. Çok sayıda faydası olmakla birlikte, başlıca 10 faydasına değineceğiz. Bakalım bu faydalar nelermiş? 

Kahvenin faydaları nelerdir?

  1. Kalbe iyi gelir

Günde 2-4 fincan kahve içmek; kalp rahatsızlığı ile kalbe bağlı diğer rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini ve ölüm riskini azaltıyor. Kalp ritmi düşük olan hastalar için kahve kan basıncını yükseltmesi ve adrenalin salınımını artırması nedeniyle doğal bir tedavi yöntemi oluyor. Kalp rahatsızlığı olanlar ve kalp krizi geçirmişler için ise, 2-4 fincan sınırlarında kalındığı takdirde sorun teşkil etmiyor. Daha farklı bir rahatsızlığınız varsa ya da içinizin rahat etmesini istiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. 

  1. Alzheimer’ı önler

Unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer, genellikle ileri yaştaki kişilerin yakalandığı bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen yaşlarda bu hastalığa yakalanmamak ya da hastalığı geciktirmek için kahve içmek faydalı olacaktır.  Özellikle çeşitli nedenlerle bu rahatsızlığa yakalanma riskiniz varsa bir yandan kahve keyfi yaparken bir yandan da sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

  1. Parkinson’a yakalanma riskini azaltır

Kahvenin sağlığa faydaları içinde Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltması da yer alıyor. Kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma riski daha az oluyor. 

  1. Diyabet riskini azaltır

Kahvenin faydaları arasında gösterilen bir diğer önemli madde de diyabet riskini azaltması. Kahvenin içindeki kafein, tip 2 diyabet riskini düşürüyor.  

  1. Kansere karşı korur

Kahve kansere yakalanma oranını azaltırken, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini de büyük ölçüde azalttığı için kanserle mücadelede de güçlü bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. 

  1. Karaciğeri ve akciğeri korur

Karaciğeri etkileyen rahatsızlıklar sonucunda siroza yakalanma riski de artıyor. Günde 2-3 bardak kahve içmek ise siroza yakalanma olasılığını azaltıyor.  Kahve karaciğeri korumakla kalmıyor aynı zamanda akciğeri de koruyor. 

  1. Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur

Kahve tüketen kişilerin metabolizması daha hızlı çalışıyor. Dolayısıyla kahve direkt olarak kilo vermeyi sağlamasa da metabolizmayı hızlandırdığı ve sindirimi kolaylaştırdığı için dolaylı yoldan kilo vermede de etkili oluyor. 

 

  1. Fiziksel performansı artırır, zihni zinde tutar, konsantrasyonu artırır

Kahvenin faydaları deyince; kahvenin içindeki kafein nedeniyle enerji vermesi, akla ilk gelenlerden oluyor. Bu nedenle yorgun hissettiğinizde 1 fincan kahve ile enerjinizi tazeleyebilir; çalışma yaparken konsantrasyonunuzu ve veriminizi artırabilirsiniz.  

  1. Depresyon riskini azaltır

Kahvenin içindeki kafein; depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik problemi belli ölçülerde önlemeye yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar dolaylı olarak intihar riskini azalttığını da gösteriyor.

  1. Baş ağrısına iyi gelir

Kahve ağrı kesici özelliği sayesinde özellikle baş ağrısı tedavisinde etkili oluyor. Belli miktardaki baş ağrılarını dindiriyor ve ağrı kesicilerin etkisini artırıyor.