Genel

Mokapotunuzu Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mokapot kullanmaya başlamadan önce kahve deneyiminizi en üst seviyeye çıkarmak dikkat edilecek bazı hussusları sizinle paylaşmak istedik.

Büyük bir heyecanla aldığınız mokapotunuzu ilk kullanımdan önce kahve lezzetini en üst seviyeye çıkarmak ve mokapotunuzdan en iyi performansı almak için bir kereliğine sadece sıcak su koyup kaynatmanızı öneririz. Bir sonraki aşamada normal kahve demleme sürecini izleyip yine bir kereliğine kahveyi içmeden dökmeniz ve moka potunuzu yıkayıp temizledikten sonra kullanmaya başlamanızı tavsiye ederiz.

Mokapot kahvesinin espressodan farkı nedir?

Bildiğiniz üzere espresso basınçlı suyun kahve içerisinden geçirilmesi ile edilir. Mokapottaki mantık da aynı şekilde çalışır. Espresso makinelerinde kahve içerisinden geçen suyun basıncı 9 bar seviyesinde iken mokapot ile 1,5-2 bar seviyesinde basınç elde edilir. Bu sayede tat olarak espressoya benzese de espressodan daha yumuşak içimli ve lezzetli bir tat elde edilir.

Bir diğer konu ise mokapotunuzun hacmi ile ilgili durumdur. Eğer mokapotunuz 3 Cup ise 3 Cup kahve demlemelisiniz, 12 Cup ise 12 Cup.

12 Cup mokapotu yarısına kadar doldurup 6 Cup kahve elde edemezsiniz. Mokapotta kahve koyduğunuz orta hazneyi her zaman tamamen doldurmamız gerekir, aksi hâlde yeterli basınç elde edilemez ve su kolayca kahvenin içinden geçip kahvenin özünü çekmeden üst hazneye çıkar. Bu yüzden mokapotu her seferinde ağzına kadar kahve ile doldurmak gereklidir.

Bu bilgiler ışığında umarız siz de dünyadaki milyonlarda kullanıcı gibi çok keyifli bir mokapot deneyimi yaşarsınız. Mokapotunuz ile ilgili sorular ve görüşleriniz için bize info@ventigida.com adresinden ulaşabilirsiniz.