Genel

Mokapot’ta Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve demlemeye geçmeden önce Mokapot’un basit olarak nasıl çalıştığını bilmek demleme süreçlerinde bize zaman ve tecrübe kazandıracaktır.

Mokapotlar genel olarak üç parçadan oluşmaktadır. Birinci parçası en altta suyun konulduğu bölüm olan su haznesidir, ikinci parça ise ortadaki kahvenin konulduğu bölümdür. En üst parça ise demlemenin gerçekleştiği bölümdür.

Görselde de detaylı göreceğiniz üzere, altta ısınan suyun buharı, suya basınç uygulayarak (1.5 – 2 bar), birkaç dakikada suyun silindirik bölümden yükselerek kahvenin içinden geçip kahvenin aromasını alarak üst haznede toplanmasını sağlar. Bu çalışma prensibi sayesinde en lezzetli ve gerçek italyan kahvesini deneyimlemek mümkün olur.

Peki bu bilgiler ışığında biz kahvemizi nasıl demleyeceğiz?

Öncelikle mokapotunuzun alt ve üst haznesini birbirinden ayırın. Su haznesine güvenlik valfine kadar tercihen ortam sıcaklığında su ile doldurdun. Burada ortam sıcaklığında suyun tercih edilmesinin nedeni, kahvenin lezzetinin en üst seviyede oluşmasını sağlarken kahvenin uzun süre yüksek ısıya maruz kalmasını engellemektir.

Orta bölümde yer alan hazneyi kahvemizi bastırmadan silme tabir edeceğimiz şekilde kahve ile doldurun. Sonrasında alt ve üst hazneyi birleştirerek orta ateşte yanan ocağın üstüne yerleştirin.

Sıcak suyun kaynamaya başlaması ile birlikte su kahve haznesinden geçip yukarıda toplanmaya başlayacaktır. Mokapotunuzun tüm suyu yukarıya aldığından emin olduktan sonra ise ocaktan alın ve kahve servisine başlayın.

Burada dikkat etmemiz gereken bazı hususları olduğunuda hatırlatmak isteriz. Öncelikli olarak Mokapotunuz 3 cup ise kahvenizi 3 cup olarak hazırlamalısınız. Bunun sebebi suyu az koyduğunuzda ya da kahveyi az koyduğunuzda basınç seviyesinde istenen verim alınamaz ve beklenen kahve lezzeti ortaya çıkmaz.

Bir diğer konu ise eğer yapılan kahve artmış ise artan kısmı mokaptunuzda bekletmeyin. Pişirme sonrası mokapotun içinde kalan miktar ya hızlıca soğuyacak ya da pişmeye devam edeceğinden elde edilmiş lezzet bozulacaktır. Bunun yerine kahvenizi termoslara koymanızı öneririz.