Genel

Mokapot Nasıl Temizlenir?

Alimünyum yüzeydeki parlaklığın bozulmaması ve herhangi bir kimsayasal tepkime olmaması için kesinlikle mokapotunuzu makinada yıkamamalı ve deterjan kullanmadan sadece su ie elde hafifçe temizlemelisiniz.

Yıkadıktan sonra birleştirmeden kuruması için demonte bir şekilde bekletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde havasız ortamdaki nem alüminyum üzerinde kimyasallar oluşturup mokapotunuzu kullanılmayacak şekilde tahrip edebilir.

Birçok İtalyan’ın kahve demledikten sonra mokapotunun demlik kısmını hiç yıkamadığını, böylelikle demliğin iç kısmında kuru kahveden bir tabaka oluşturduğunuda söyleyebiliriz. Bu tabakanın da kahveye daha yoğun bir tat verdiğini ve mokapotunuzun metal tadından arındırdığı söylenmektedir.

Bununla birlikte zaman içinde mokapotunuzun alt ve üst hazenelerinde oksitlenme kaynaklı lekeler oluşabilir. Bunu gidermek için limon tuzu ya da sirke size yeterli çözümü sunacaktır

Kahveyi hazırladığınız miktarda suya iki çay kaşığı limon tuzu ya da sirke ekleyin ve kahve haznesini boş bırakarak kaynatın. Devamında kaynayan suyu dökerek lekelerden kurtulabilirsiniz.