Genel

Lezzet Yolculuğu: Dünya Çapındaki En Popüler Kahve Türleri

Birçok farklı kültür kendi benzersiz içeceklerini geliştirmek için kahve çekirdeklerinden ilham aldı. Farklı yöntemler ve bileşenlerle hazırlanan kahveler dünya çapında her gün çokça tüketilen içecekler arasında. Lezzetinin yanı sıra faydaları için de kahve içiyoruz ve kahve içmeyi seviyoruz. Farklı lezzetlerden oluşan dünya çapındaki en popüler kahve türlerine gelin beraber bakalım.

Filtre kahve

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin belirli ısıdaki su ile buluşarak; metal, bez veya kağıt filtreden geçerek hazırlanmasına filtre kahve diyoruz. Birden fazla filtre kahve yapma yöntemi mevcut. Filtre kahve dünya çapında çok tercih edilen kahvelerden biri. Artık çoğu evde ya da ofiste bir filtre kahve makinesi veya ekipmanları mevcut.

Espresso

Espresso hem bir kahve içeceğinin adı hem de İtalya’da ortaya çıkan kahve demleme yöntemidir. İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinin az miktarda sıcak suyla birlikte yüksek basınç altında kalması sağlanmaktadır. Espresso yoğun kıvamı ve aromatik tadı ile oldukça tercih edilen kahvelerden biridir ve diğer kahvelerden daha fazla kafein içermektedir.

Americano

Espresso’nun sert tadını dayanılmaz bulanlar Americano’yu tercih ediyorlar. Çok tercih edilen kahvelerden biri olan Americano daha büyük fincanlarda hazırlanıyor. Espresso’ya sıcak su eklenerek hazırlanan bu kahve ile ilgili bir varsayım var. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’daki Amerikan askerleri tarafından sert bulunan Espresso’ya su eklemeleri bu kahveyi popüler hale getirmiş. Espresso’nun yoğun aromasının aksine bu seyreltilmiş kahve, daha hafif içecek arayanların damak zevkine uygun.

Türk kahvesi

Dünyada en çok tercih edilen kahvelerden bir tanesi de bizim kültürümüzden geliyor. Her ne kadar elektronik aletler artık Türk kahvesi yapımı için çokça tercih edilse de cezvedeki tadı her zaman daha farklı. Bize özel pişirme tekniği ile yapılması kahveye adını veriyor. Sade, orta veya şekerli olarak tükettiğimiz Türk kahvesi lezzeti ile iz bırakıyor.

Latte

Latte’yi sütlü kahve olarak tanımlayabiliriz. İçine vanilya, fındık gibi farklı aromaları da ilave edebileceğiniz bu kahve oldukça hafif olan içimi ile dünya çapında çok tüketilen çeşitlerden biri.

Cappuccino

Sırada yine Espresso’ya göre içimi daha hafif olan bir kahve türü Cappuccino var. Yapımında Espresso, buharla hazırlanmış süt ve süt köpüğü kullanılan bu kahve de dünyada sevilen ve tercih edilen kahvelerden bir tanesi.

Mocha

Sevilen kahve çeşitlerinden biri de Mocha. Espresso ve sütün yanında bu sefer çikolata var. Çikolata yerine bazen çikolata şurubu da kullanılabilir. Rahat içimli bu kahve çikolata tutkunları tarafından çokça tercih ediliyor.

Long Black

Genellikle Americano’nun yakın akrabası olarak kabul edilen bir kahve çeşidi. Her ikisi de Espresso shot’ı sıcak suyla birleştirir, ancak emsalinden farklı olarak Long Black, espressoyu bir fincan sıcak suya dökerek hazırlanır. Sonuç olarak kremayı (üstte kalın, kremsi bir köpük) bozulmadan bırakan bir içecektir.

Frappé

Bu Yunan kahve çeşidi. 1957 yılında icat edilmiş. Hazır kahve, soğuk süt veya su ve buzun birleştirilmesiyle ortaya çıkar. Genellikle bir çalkalayıcıda veya mikserde hazırlanır, bu nedenle içecek bir bardağa döküldüğünde üstte bir köpük görünür. Yaz aylarının bu ferahlatıcı içeceği dünyadaki popüler kahvelerden biri.

Cortado

Cortado, küçük bir bardağa az miktarda Espresso döküldükten sonra, acıyı nötralize etmek için eşit miktarda buharda pişirilmiş sütle kesilerek yapılan bir İspanyol içeceğidir. Adı, hazırlık sürecini ifade eden, kesmek anlamına gelen İspanyolca cortar kelimesinden gelir. Espresso’nun süte oranı, kahvenin sağlamlığının ortaya çıktığı benzersiz bir lezzet verirken, buharda pişirilmiş süt nedeniyle kadifemsi bir bitiş sağlar.