Genel

Her Gün Kahve İçmek İçin En Lezzetli 6 Sebep

Dünyanın en popüler içeceği nedir diye sorsak alınacak ortak cevaplardan biri kahve olur. Dünya çapında tüketilen, bölgelere göre farklı demleme çeşitleri bulunan ve büyük bir endüstriyi oluşturan kahve, sağlık açısından da pek çok avantaj sunuyor. Yüksek düzeyde antioksidan ve faydalı besin maddelerini içerisinde bulunduran kahve kimi zaman filtreyle demlenerek kimi zaman ise en geleneksel yöntemlerden biri olan cezvede Türk kahvesi yöntemiyle günlük keyfimize eşlik ediyor.

Bazen yorucu bir güne başlamadan önce içilen bir fincan kahve, bazen ise tüm yorgunluğu atmak için gün sonunda tüketilen kahve istenilen enerji ve keyfi aynı anda veriyor. Ölçülü bir şekilde tüketilen kahvenin kişinin sağlığı için pek çok artısı bulunuyor. Gün içerisinde tüketilen bir fincan kahveye kimi zaman arkadaş sohbeti kimi zaman da sakinlik eşlik ediyor. Kahve içmeyi çok seviyor ve kendinize yeni sebepler arıyorsanız sizler için kahve içmenin en lezzetli sebeplerini derledik.

Enerji seviyesini yükselterek zihni açar

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmelerine ve enerji seviyelerini artırmalarına yardımcı olur. Bunun nedeni, dünyada en yaygın tüketilen psikoaktif madde olan kafein adı verilen bir uyarıcıyı içermesidir. Kahve içtikten sonra kafein kan dolaşımınıza emilir ve oradan beyninize gider. Böylelikle nöronlar daha fazla ateşlenir ve enerji de beraberinde gelir. İnsanlarda yapılan birçok kontrollü çalışma, kahvenin hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, tepki süreleri ve genel zihinsel işlev dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirdiğini göstermektedir.

Yağ yakmaya yardımcı olur

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, yağ yakmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış birkaç doğal maddeden biridir. Birkaç çalışma, kafeinin metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırabildiğini gösteriyor. Diğer çalışmalar ise kafeinin özellikle obez bireylerde %10’a ve zayıf insanlarda %29’a kadar yağ yakımını artırabildiğini belirtiyor.

Mutlu eder

Depresyon, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan ciddi bir ruhsal bozukluktur ve dünya çapında son derece yaygın bir hastalıktır. 2011’de yayımlanan bir Harvard araştırmasında, günde 4 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona girme riskinin %20 daha düşük olduğu açıklanmıştır.

Kalp hastalığına sebep olmaz

Genellikle kafeinin kan basıncınızı artırabileceği iddia edilir. Bu doğrudur, ancak yalnızca 3-4 mm/Hg’lik bir artış yaşanır ve dolayısıyla etki küçüktür. Eğer düzenli olarak kahve içerseniz bunlar kaybolur. Kalp hastalığına sebep olmayan kahveye dair bazı araştırmalar kahve içenlerin felç geçirme riskinin %20 daha düşük olduğunu gösteriyor. Ancak tüm ihtimallere karşı öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz.

Stresi azaltır

Seoul National University’nin yaptığı bir deney uyku problemleri ve stresle boğuşan fareler üzerinde uygulanmıştır ve kahve kokusunun tüm stresi nasıl etkilediği beyin proteinleriyle kanıtlanmıştır. Stresli olduğunuz zamanlarda burnunuza gelen kahve kokusunu hayal edin. Bu kokunun mutlu edemeyeceği biri var mı?

Sosyalleşmeye yardımcı olur

Günlerin kimi zaman ne kadar uzun ve yorucu geçtiğine hepimiz şahit oluyoruz. Ancak gün sonunda arkadaşlarla içilen bir kahvenin sıkıntıları unutturduğu açık. Böylece kahve, söz konusu sosyallik olduğunda dahi buna kolaylıkla aracılık eden en önemli yardımcılardan biri haline gelir.