Genel

Sabah Kahvaltısında Kahve Tüketmek İçin 6 Geçerli Neden

Kahve sudan sonra dünyanın en çok tüketilen ikinci içeceği olarak son derece popüler. birçok kişi de güne kahve ile başlamayı seviyor. Özellikle hangi yiyeceklerin kahve ile iyi gittiğini biliyorsanız, bu aslında sağlıklı bir alışkanlık olabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda sabah kahvaltısında kahve tüketmek için 6 geçerli nedeni sıraladık.

Sabah kahvaltısı ve kahve

Evden sadece bir fincan kahve ile ayrılan çok insan var. Ancak bu, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilecek kötü bir alışkanlık. Sabahları doğru besinleri almadan evden çıkmak güne başlamanın bir yolu değil! 

Kahvaltıyı vücudumuz için günün en önemli zamanlarından biri olarak düşünmelisiniz. Kahvaltıyı atlayarak öğle yemeğine kadar aç kalmak uzun sürede kilo alımına neden olabilir. Açıkçası tüm yemekleri uygun oranlarda ve doğru zamanda yemek en iyisi. Bununla birlikte, kahvaltının öneminin asla hafife alınmaması gerekiyor. Gelin kahvaltının yanında kahve içmenin faydalarına bir göz atalım.

1.Bizi uyandırır, dikkatimizi ve hafızamızı geliştirir

Sabahları biraz kafein takviyesinden daha iyi bir şey yoktur. Kahveli bir kahvaltı birçok insanda baş ağrısını giderici özelliğe sahiptir. Kahve, merkezi sinir sistemi için harika bir uyarıcıdır. Dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu artırmaya yardımcı olur. Ama asla aşırıya kaçmamak gerekiyor. Bu yüzden gün içerisinde ne kadar içtiğimize dikkat etmeliyiz.

2. Antioksidanlarla yüklüdür

Kahve, hücreleri güçlendiren ve onları serbest radikallerden koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Kişileri belirli stres türlerinden korur, bu nedenle sabahları içmeye değer sağlıklı bir alışkanlıktır. Yeşil kahve antioksidanlar açısından daha zengindir ve yağ yakmada daha da iyidir.  Kahvede bol miktarda bulunan bir polifenol olan klorojenik asidin iltihabı azalttığı ve obezite de dahil olmak üzere kronik hastalıklara karşı korumada önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor.

3. Bağırsaklardaki iyi bakterileri korur

Bir fincan kahve, bağırsak florasının bakımı için bir probiyotik görevi görür. Bu koruyucu etki vücudu oldukça sağlıklı bir şekilde düzenleyerek birçok hastalıktan korur.

4. Kahve sindirimi destekler

Kahve mide özsuyunu uyararak gıdaların parçalanmasını ve besin emilimini artırır. Mide fonksiyonunu ve genel olarak tüm sindirim sistemini iyileştirmek için günde iki kez kahve içmek en iyisidir.

5. Karaciğeri korur

Kahvenin karaciğer sağlığı üzerindeki etkileri üzerine birçok araştırma yapılmış ve sonuçlar her zaman aydınlatıcı olmuştur. Siroz veya karaciğer yağlanması gibi hastalıklardan koruyarak karaciğer hücrelerinin bakımına yardımcı olur. Tüketimi günde 2-3 bardak ile sınırlandırmanız gerektiğini unutmayın.

6.Tip 2 diyabet riskinizi düşürebilir

Tip 2 diyabet, şu anda dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunu. Tip 2 diyabet insülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin salgılama yeteneğinin azalması ile karakterizedir. Kahve içenlerin tip 2 diyabet riskinin önemli ölçüde azaldığı yönünde araştırmalar var. Bu araştırmalar kahve tüketicilerinin bu hastalığa yakalanma riskinin %25-50 daha düşük olduğunu belirtiyor.